History homework help

Problem 13-6A produce distributor uses 800 packing crates a month, which it purchases at a cost of $10 each. The manager has assigned an annual carrying cost of 35 percent of the purchase price per crate. Ordering costs are $28. Currently the manager orders once a month.ÿHow much could the firm save annually in ordering and carrying costs by using the EOQ?ÿ(Round intermediate calculations and final answer to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)Problem 13-9The Friendly Sausage Factory (FSF) can produce hot dogs at a rate of 5,000 per day. FSF supplies hot dogs to local restaurants at a steady rate of 280 per day. The cost to prepare the equipment for producing hot dogs is $66. Annual holding costs are 45 cents per hot dog. The factory operates 297 days a year.a.Findÿthe optimal run size.ÿ(Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number.)ÿÿOptimal run sizeÿÿb.Findÿthe number of runs per year.ÿ(Round your answer to the nearest whole number.)ÿÿNumber of runsÿÿc.Findÿthe length (in days) of a run.ÿ(Round your answer to the nearest whole number.)ÿÿRun length (in days)ÿÿProblem 13-10A chemical firm produces sodium bisulfate in 100-pound bags. Demand for this product is 30 tons per day. The capacity for producing the product is 50 tons per day. Setup costs $100, and storage and handling costs are $4 per ton a year. The firm operates 200 days a year. (Note: 1 ton = 2,000 pounds.)ÿÿÿa.How many bags per run are optimal?ÿ(Round your answer to the nearest whole number.)ÿÿÿÿÿNumber of bagsÿÿÿÿÿÿÿb.What would the average inventory be for this lot size?ÿ(Round your intermediate calculations to 2 decimal places and final answer to the nearest whole number.)ÿÿÿÿÿÿAverage inventoryÿbags ÿÿÿÿc.Determine the approximate length of a production run, in days.ÿ(Round your intermediate calculations to 2 decimal places and final answer to the nearest whole number.)ÿÿÿÿÿRun lengthÿdays ÿÿÿÿd.About how many runs per year would there be?ÿ(Round your intermediate calculations to 2 decimal places and final answer to the nearest whole number.)ÿÿÿÿÿRun per yearÿÿÿÿÿe.How much could the company save annually if the setup cost could be reduced to $27 per run?ÿ(Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)ÿÿÿÿÿÿSavings would be$

"Order a similar paper and get 100% plagiarism free, professional written paper now!"

Order Now